Pizza Hut Shocker Sports Hall of Fame
Courtesy:Wichita State
Release:01/31/2011
Related Links

Pizza Hut

 

The following biographies of the inductees are printed as they appear on plaques that hang in Charles Koch Arena honoring WSU's outstanding athletes, coaches, administrators and supporters.

 


Pizza Hut Shocker Sports Hall of Fame
WSU Coaches/Athletes
Years Inductee Sports Year Inducted
1912-17 Strong Hinman Football, Baseball, Basketball, Track 1981
1913-17 Carnot Brennan Football 1980
1914-18 Cecil Jordan Football 1980
1922-26 Lindsay Austin Football 1980
1922-26 Paul Vermillion Football 1980
1924-28 Harold ("Buddy") Reynolds Basketball 1988
1925-28 Harold Davis Basketball 1982
1925-29 Ross McBurney Basketball 1980
1928-32 William Hennigh Basketball 1980
1928-33 Gene Johnson Basketball Coach 1987
1929-33 Harold Manning Track 1980
1929-33 Robert ("Red") Shadoan Football 1980
1930-41 Al Gebert Football Coach 1980
1931-34 Francis Johnson Basketball, Football, Track 1988
1935-38 Harold Brill Football 1981
1935-38 Dick Price Golf 1981
1937-39 Pike Gawthrop Football 1981
1940-43 Lyle Sturdy Football, Track 1988
1944-48 Linwood Sexton Football 1980
1946-49 Anton ("Hap") Houlik Football 1985
1946-50 Ray Morrison Football 1982
1947-50 Eddie Kriwiel Football 1981
1947-50 Al Littleton Golf 1990
1947-51 Jimmy Nutter Football 1980
1950-52 Dick Sanders Football, Basketball, Baseball 1995
1951-55 Cleo Littleton Basketball 1980
1953-56 Bob Hodgson Basketball 2002
1951-64 Ralph Miller Basketball Coach 1980
1954-57 Jim Klisanin Football, Baseball 1987
1954-58 Don Lock Baseball 1980
1955-58 Joe Stevens Men's Basketball 2014
1956-60 Ted Dean Football 1980
1957-60 Al Tate Basketball 1999
1957-61 Roland Lakes Football 1980
1958-61 Ron Heller Basketball 1989
1958-62 Lanny Van Eman Basketball, Baseball 1989
1959-62 Gene Wiley Basketball 1981
1959-64 Bob Long Football 1981
1960-64 Ernie Moore Basketball 1997
1960-64 Henry Schichtle Football 1981
1960-64 Johnny Stevens Golf 1980
1961-63 Bill Parcells Football 1996
1961-65 Dave Stallworth Basketball 1980
1961-65 Cal Elmore Track/Cross Country 1992
1963-65 Jim Waskiewicz Football 1981
1964-66 Ben Anzola Tennis 1986
1964-66 Kelly Pete Basketball 2007
1964-67 Jamie Thompson Basketball 1981
1965-67 Fred Burton Track & Field 1989
1965-68 Warren Jabali (Armstrong) Basketball 1985
1967-69 Lynn Duncan Football 2014
1967-70 Greg Carney Basketball 2004
1967-83 Herm Wilson Track and Field 1996
1968-72 Mervyn Webster Tennis 1980
1969-71 Preston Carrington Track 1980
1969-72 Terry Benton Basketball 1998
1969-73 Gary Navarro Golf 1981
1969-73 Alan Walker Track 1982
1970-74 Rick Dvorak Football 1981
1971-75 Randy Smith Track, Cross Country 1980
1974-76 Sam Adkins Football 1995
1974-77 Robert Elmore Basketball 2014
1975-77 Margurite Keeley Basketball 1986
1975-79 Lynbert ("Cheese") Johnson Basketball 1986
1977-80 Rod Nuckolls Golf 1990
1979-81 Joe Carter Baseball 1988
1979-82 Cliff Levingston Basketball 1990
1979-82 Phil Stephenson Baseball 1989
1979-82 Don Heinkel Baseball 1989
1979-82 Prince McJunkins Football 1989
1979-82 Jim Thomas Baseball 2004
1980-82 Bryan Oelkers Baseball 2003
1979-83 Antoine Carr Basketball 1989
1979-84 George Collier Cross Country/Track 1998
1980-82 Charlie O'Brien Baseball 1995
1980-83 Reuben Eckels Football 1998
1980-84 Roberto Saad Tennis 1997
1980-84 Lisa Hodgson Women's Basketball 2014
1980-88 Rex Coad Tennis 1995
1981-83 Erik Sonberg Baseball 1995
1981-85 Xavier McDaniel Basketball 1991
1981-85 Aubrey Sherrod Basketball 1994
1981-85 Sandy Sadler Tennis 1999
1982-83 James ("Jumpy") Geathers Football 1998
1982-83 Russ Morman Baseball 1993
1982-86 Allison Daniel-Carney Women's Basketball 1998
1984-87 Tim Raley Baseball 2011
1985-88 Mark Standiford Baseball 1994
1985-88 David Haas Baseball 1996
1985-89 Connie Long Track 1994
1986-89 Greg Brummett Baseball 1995
1987-89 Jim Newlin Baseball 1997
1987-89 Eric Wedge Baseball 1996
1987-90 Mike Lansing Baseball 2007
1989-92 Todd Dreifort Baseball 2014
1989-92 John Hamilton Track 2000
1990-92 Kennie Steenstra Baseball 1999
1990-92 Doug Mirabelli Baseball 2002
1990-93 Denise Brungardt-Steenstra Track 2001
1990-93 Mornay Annandale Cross Country 2002
1990-94 Carl Hall Baseball 2012
1990-92 Chris Wimmer Baseball 2006
1991-94 Jaime Bluma Baseball 2001
1991-94 Shane Dennis Baseball 2004
1991-93 Darren Dreifort Baseball 2000
1992-95
Jason Adams
Baseball
2008
1992-98 Deana Alexander Track and Field 2002
1993-96 Casey Blake Baseball 2003
1993-96 Travis Wyckoff Baseball 2011
1993-97 Phil Cooper Tennis 2004
1994-96 Braden Looper Baseball 2003
1994-97 Einars Tupuritis Track and Field 2003
1995-97 Ryan Barkdull Track and Field 2011
1996-99 Marc Bluma
Baseball
2006
1996-99 Kevin Hooper Baseball 2005
1996-98 Katie Panek Track and Field 2005
1996-99 Jeff Ryan Baseball 2005
1996-98 Zach Sorensen Baseball 2005
1996-01 Mellanee Welty Track and Field 2006
1997-00 Pat Magness
Baseball
2008
1997-00 Jason Perez Basketball 2014
1998-02 Jennifer Kaczka Women's Basketball 2008
1978-00 John "J.K." Kornelson Coach, Track and Field 2009
2000-04 Angela Buckner Women's Basketball 2010
2001-04 Sara Younes Butler Volleyball 2011
2001-06 Paul Miller Basketball 2013
2002-06 Desiraye Osburn Speer Track & Field/Cross Country
2012
2003-05 Mike Pelfrey Baseball 2012
2004-07 Sara Lungren Volleyball  2013

 

 

Administrators & Friends of the University
Inductee Year Inducted
Harry Corbin 1980
Roland Banks 2000
Mike Kennedy 1995
Lester ("Doc") Needham 1986
Tom Reeves 1986
Wayne Coulson 1985
Jim Hershberger 1982
Charlie Adams 1982
Dorothy Harmon 1981
Ted Gore 1981
Sheldon Coleman 1981
Dwane Wallace 1980
Levitt Family 1980
Wichita State Athletics
STORE
AUCTIONS
DONATE
Wichita State vs. KU
Wichita State vs. KU Eck Stadium Skybox